Haber 10.05.2024 00:00:00 / Okunma Sayısı: 182

Öğretmenlerden eğitimcilere yönelik şiddete tepki

ANKARA'da çeşitli sendikalara bağlı öğretmenler, eğitimcilere yönelik şiddet olaylarını protesto etmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde açıklama yapt

ANKARA'da çeşitli sendikalara bağlı öğretmenler, eğitimcilere yönelik şiddet olaylarını protesto etmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde açıklama yaptı.

Öğretmenlere yönelik şiddet olayları nedeniyle pek çok eğitim sendikası, bir günlüğüne Türkiye genelinde iş bırakma eylemi başlattı. Ankara'da, Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplanan yaklaşık 1500 eğitimci, TBMM önüne yürüdü. Öğretmenler, 'Okullarda ölmek istemiyoruz', 'Yaşasın öğretmen dayanışması', 'Birleşe birleşe kazanacağız, 'Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz', 'Sorunların sebebi, eğitim sistemi', 'Susma haykır, şiddete hayır' diye sloganlar attı.

'BAKANLIK ACİLEN HAREKETE GEÇMELİDİR'

Ardından TBMM Çankaya Kapısı önünde basın açıklaması yapıldı. Grup adına açıklamayı Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Genel Başkanı Kadem Özbay okudu. Özbay, İstanbul Eyüpsultan'da önceki gün okulda öldürülen müdür İbrahim Oktugan'ı anarak, sevenlerine ve eğitim camiasına sabırlar diledi. Özbay, öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırıldığını belirterek, "Can korkusuyla çalışmak istemiyoruz. Can güvenliğimiz sağlansın, gerekli tedbirler alınsın. Milli Eğitim Bakanlığı ve siyasi iktidarın, eğitim emekçilerine yönelik söylem ve yaklaşımları ile Öğretmenlik Meslek Kanunu üzerinden emeğimizin değersizleştirildiği, mesleğimizin itibarsızlaştırıldığı koşullarda, savaşlarda bile hedef alınmayan okullarda, eğitim emekçileri şiddetin hedefi olmaya devam ediyor. Önceki gün, ömrünün büyük bölümünü eğitime ve öğrencilerine adamış olan bir meslektaşımızı hayattan koparan ne basit bir öfke ne failin öğrenci oluşu ne de failin uyruğudur. Bu ülkede, okulda öğretmen öldürüldü. Söz bitti; şiddetin, cinayetin tek bir faili olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bizleri ötekileştiren, her fırsatta bizi hedef haline getiren, mesleğimizin itibarını ayaklar altına alanlardır. Dünyada başöğretmen ünvanlı tek lider olan Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün de söylediği gibi; 'Bir toplumun uygarlık düzeyini, öğretmenlere verdiği değer gösterir.' Öğretmenler toplumun temel taşlarını döşeyen, gelecek nesilleri yetiştiren ve aydınlık geleceği inşa eden mimarlardır. Öğretmene yapılan her saldırı, tüm topluma ve ülkenin geleceğine yapılmış bir saldırıdır. Eğitimsiz bir toplum karanlığa mahkumdur. Okullardaki şiddetin nedenleri somut olarak ortaya çıkarılmalı, eğitim emekçilerinin can güvenliği sağlanmalıdır. Okulda şiddetin son bulması için Milli Eğitim Bakanlığı acilen harekete geçmelidir. Bu yaşanan eğitimde şiddet olaylarındaki korkutucu tırmanışı engellemek için bir an önce 'eğitimde şiddet yasası' çıkarılmalıdır. Kendimizin ve öğrencilerimizin canından endişe ederek okula, eğitim kurumlarına gitmek istemiyoruz. Can güvenliğimizin olmadığı bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz" diye konuştu.

Habere Yorum Yap