Haber 28.05.2024 00:00:00 / Okunma Sayısı: 196

Girne Koleji’nin ‘Yüzyılın Şarkıları’ konseri Ankara’da gerçekleştirildi

Girne Koleji tarafından Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel olarak hazırlanan ‘Yüzyılın Şarkıları’ konseri Ankara’da gerçekleştirild

Girne Koleji tarafından Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel olarak hazırlanan ‘Yüzyılın Şarkıları’ konseri Ankara’da gerçekleştirildi.

Girne Koleji ve Forte Akademi iş birliğiyle Gençlik Parkı Kültür Merkezi’nde düzenlenen konsere,Girne Amerikan Üniversitesi ve Moldova Amerikan Üniversitesi Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Saffet Özarslan, Girne Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kalko, Girne Koleji CEO'su Dilek Cambazoğlu, Forte Akademi Kurucusu projenin Genel Sanat Yönetmeni Okan Gürbüz, protokol üyeleri, veliler ve öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı. Konserde, Girne Koleji'nde okuyan 7 bölgeden seçilen ortaokul ve lise öğrencileri hazırlanan özel repertuvar ile Cumhuriyet’in 100 yıllık hikayesi müzikle anlattılar. Öğrenciler tarafından gerçekleştirilen konsere şarkıcı Reyhan Karaca eşlik etti. Projekapsamında öğrencilerin müzik alanındaki yetenekleri keşfedilerek, proje içerisinde göstermeleri hedeflendi.

‘KÜLTÜR, SANAT, SPOR, ÇOCUKLARIMIZIN YAŞAM BAŞARISINDA ÇOK ÖNEMLİ’

Girne Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kalko, yaptığı konuşmada, “Çocuklarımız bize çok duygusal anlar yaşattılar. Geleceğimizin teminatı olduklarını bir kez daha gösterdiler. Bugün biz burada sadece bir müzik dinletisi dinlemedik. Bugün burada çocuklarımızla birlikte aslında Cumhuriyetimizin yüzyılının özetlenmiş halini seyrettik. Çocuklarımız hem şarkılarını söylediler hem tarih bilgileri tekrar etmiş oldular hem Cumhuriyetin ne zor şartlarda kurulduğunu keşfettiler hem Atatürk sevgisinin ne olduğunu bir kez daha öğrenmiş oldular. Yakın tarihe geldiğimiz zaman birçok değerli sanatçımızı gerekse sanatçımızı gerek ses sanatçılarımızı gördük, onları andık. Ve en önemli şey bir ekip çalışmasını, bir takım çalışmasına bir disiplin çerçevesinde aynı amaç etrafında bir arada bulunmayı öğrendiler. İşte bu anlattığım şeyler aslında 21’inci yüzyıl becerileri dediğimiz yeni becerilerinde temel taşları. Biz çocuklarımızı geleceğe hazırlarken sadece sınavlar hazırlamıyoruz. Bizler çocuklarımızı yaşama hazırlıyoruz. Yaşam başarısı bizim çocuklarımızın geleceğinde baz aldığımız en temelleri. Yaşam başarısı da sadece sınav başarısından geçmiyor. Yaşam başarısı için çocuklarımızın müzik de söylemesi, tiyatroya da sinemaya da gitmesi gerekiyor. Yaşam başarısı için spor da yapması gerekiyor. Kısacası hayatı kaliteli yaşamayı öğrenmesi gerekiyor. Dolayısıyla kültür, sanat, spor, çocuklarımızın yaşam başarısında çok önemli. 21’inci yüzyıl becerilerinde de bizim yapay zekayla baş edebilmemiz için yapay zekanın yapamayacağı ama bizim yapabileceğimiz bazı yetilere sahip olmamız için de bu dersler artık çok daha önemli. Çocuklarımız birkaç gündür belki de hayatları boyunca unutamayacakları kadar çok keyifli anlar yaşadılar. Hayatlarında iz bırakan birkaç gün Ankara'da geçirmiş oldular. Bizim burada amaçladığımız şey bu görüntüyü sağlamak, bu disiplini sağlamak, müzik sevgisini çocuklarımıza aşılamaktı” dedi.

‘21’İNCİ YÜZYIL YETKİNLİKLERİNİ DE ÖNEMSİYORUZ’

Girne Koleji CEO'su Dilek Cambazoğlu, öğrencilerin Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel 100 yıllık Cumhuriyet şarkılarını seslendirdiklerini söyleyerek, “Buradaki en önemli ve en güzel detay, Türkiye'nin dört bir yanından öğrencilerimiz var. Türkiye'nin dört bir yanında öğrencilerimiz yıl boyunca Cumhuriyet şarkılarını çalıştılar. Öğretmenleriyle birlikte bir repertuvar doğrultusunda. Biz eğitim kurumları olarak sadece akademik başarıyı önemseyen ve sadece sınav başarısını önemseyen bir eğitim kurumu değiliz. Aynı zamanda çocuklarımızın 21’inci yüzyıl yetkinliklerini deönemsiyoruz. Bu doğrultuda çocukların sosyal duygusal gelişimleri, iletişim becerileri, sanata spora olan yatkınlıkları bunlar bizim için çok önemli detaylar. Sene içerisinde bu ve buna benzer birçok projede birçok program sergiliyoruz. Ama bizim için en önemlisi ve en anlamlısı bu yıl hazırladığımız ‘Yüzyılın Şarkıları’ projesi oldu. Hem Atatürk'ü anlatan, Atamızı anlatan şarkılar söylediler. Hem tarihimizi anlatan şarkılar söylediler. Depremi, Yeşilçam’ı, Filenin Sultanlarını bize şarkılarla anlattılar. 100 yıllık tarihimizdeki bütün önemli detayları bize şarkılarla ifade ettiler” diye konuştu.

‘CUMHURİYETİN 100 YILLIK HİKAYESİNİ ANLATTIK’

Projenin Genel Sanat Yönetmeni Okan Gürbüz de “Cumhuriyetimizde 100’üncü yıl olması sebebiyle Türkiye'deki bütün kampüslerimizde öğrencilerimizden oluşan bir orkestra kuralım istedik. Sadece koro, orkestra değil, bu bir müzikal. Çünkü tiyatronun, dansın, sanatçılarımızın olduğu aynı zamanda barkovizyonda, led ekranlarda kurgunun olduğu bir hikâyenin olduğu kompozisyon. Öncelikle Ankara’ya geldiğimizde Anıtkabir ziyaretimizi yaptık. Öğrencilerimizle birlikte Atamızı ziyaret ettik. Müzikalimize Cumhuriyetin o 100 yıllık hikayesinde hatta biraz önce başlayarak Atatürk'ün doğumuyla başladık aslında. Bugünlere gelen hikâyedemüzikal olarak işi göstermek istiyoruz. Her yıl başka bir temayla bu işi, kompozisyonu ortaya koymak istiyoruz” diye konuştu.

Programın ardından plaket takdimi gerçekleştirildi. Göksel Baktagir ve Çiğdem Gürdal'a 'Yaşam Boyu Onur Ödülleri', Girne Amerikan Üniversitesi ve Moldova Amerikan Üniversitesi Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Saffet Özarslan tarafından takdim edildi.

Proje danışmanı Dr. Göktan Ay’a, orkestra şefi M. Sercan Bağcı'ya ve projede emeği geçen öğretmenlere plaket verildi.

Göksel Baktagir ve Çiğdem Gürdal “Aşk Masalı” eserleriye seyircilerle buluşurken unutulmaz bir akşam yaşandı.

Habere Yorum Yap